نیروهای نظامی در معرض خطر پشه‌های ناقل بیماری هستند

سلامانه : رئیس بهداری ارتش جمهوری اسلامی گفت: موجودات کوچک که تهدید بزرگ عنوان می‌شوند، نیروهای نظامی را نیز در معرض خطر قرار داده‌اند.

 
به گزارش فارس محمد‌حسین لشکری، رئیس امروز در همایش روز جهانی بهداشت اظهار داشت: موجودات کوچک که تهدید بزرگ اعلام می‌شوند نیروهای نظامی را نیز در معرض خطر قرار داده‌اند و انواع پشه‌ها و حلزون‌های آب شیرین ناقلین این بیماری‌ها هستند.

رئیس بهداری ارتش جمهوری اسلامی گفت: در 8 سال دفاع مقدس ما با این موضوع درگیر بودیم اما با طرح پیشگیرانه‌ای که انجام داده‌ایم در این زمینه به موفقیت رسیده‌ایم.

وی با بیان این مطلب که بیش از یک میلیارد نفر در دنیا در معرض و مبتلا به این بیماری‌ها هستند گفت: نیمی از جمعیت دنیا یعنی بیش از 40 درصد در معرض بیماری‌های حاصل از ناقلین هستند و ایران نیز به دلیل شرایط اقلیمی با این موضوع درگیر است.

رئیس بهداری ارتش جمهوری اسلامی به بیماری لیشمانیوز اشاره کرد و گفت: این بیماری از مهمترین بیماری‌هایی است که هم‌اکنون در نیروهای مسلح با آن درگیر هستیم.

 وی گفت: طبق آمار، در سال 84 تا 91 از 4 هزار و 662 مورد بیماری ثبت‌شده 62.4 درصد در اصفهان، 19.2 درصد در خوزستان و 4.9 درصد در بوشهر گزارش شده است. که با توجه به این آمار ما یک مبارزه وسیعی را در اصفهان در سال 87 و 88 داشته‌ایم و با آموزش به افراد، سمپاشی وسیع، طعمه‌گذاری و لانه‌کوبی کاهش بروز را داشته‌ایم اما آمار سالهای بعد نشان داد که این امر عزم ملی و کار جهادی می‌خواهد.

لشکری، مالاریا را نیز از جمله دیگر بیماری‌هایی دانست که در واحد‌های نظامی احتمال بروز آن وجود دارد چرا که نیروهای نظامی مسافرت‌های برون‌مرزی دارند ولی خوشبختانه تا امروز مورد گزارش نشده و از سال 89 تا 91 مالاریا صفر گزارش شده است.

رئیس بهداری ارتش جمهوری اسلامی تصریح کرد: بیماری CHF یا همان تب خونریزی‌ دهنده کریمه کنگو از طریق هوا و تنفس منتقل می‌شود و حتی دیده شده که به عنوان سلاح‌ بیولوژیک استفاده می‌شود.

وی به سفر ناوگروه ارتش به آفریقا اشاره کرد و گفت: با توجه به آنکه در آن مناطق بیماری‌های منتقله وجود دارد اقدامات پیشگیری با حمایت وزارت بهداشت انجام شده است و با توجه به اینکه تب زرد واکسن دارد این واکسن‌ها تهیه و تزریق می‌شود.

لشکری به تب جانگیر اشاره کرد و گفت: این بیماری نیز در ایران وجود دارد و در 50 سال اخیر 30 برابر افزایش یافته است.

وی بیماری گال را از جمله بیماری‌هایی دانست که واحد‌های نظامی در مناطق جنوبی درگیر آن بوده‌اند اما امروز بروز و شیوع آن رو به کاهش است.

رئیس بهداری ارتش جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ارتش برای پیشگیری و کنترل بیماری‌ها طرح امام رضا(ع) را اجرا کرده است و از آموزش پیشگیرانه و ارتقاء بهداشت و سلامت کارکنان بهره برده است.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.