توهین و انگ زدن به دیگران باعث تنهایی می‌شود

سلامانه : یک روانپزشک با اشاره به شعار هفته سلامت، آگاهی افراد نسبت به انسان‌ها، جنسیت و صفات شخصیتی‌شان را در پیشگیری از ابتلا به اختلالات روانی مؤثر دانست و از آنها خواست تا رفتار را به موقعیت نسبت دهند نه صفت افراد.

 
افشین طیبی‌ در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به شعار هفته سلامت با عنوان یک عمر سلامت با «خود مراقبتی» اظهار داشت: خود مراقبتی از خودآگاهی نشان می‌گیرد. برای اینکه انسان بتواند از خود مراقبت کند، باید خصوصیت مشترک انسان‌ها، جنسیت و شخصیتی خود را بشناسد.

وی افزود: در مفاهیم غنی اسلامی، خود شناختی منجر به خداشناسی نیز می‌شود. بعد از آن باید برای خود اهدافی تعیین کنیم که بر اساس آن می‌خواهیم به کجا برسیم. مثلاً در علم، موسیقی، ورزش و غیره می‌خواهیم چه جایگاهی را به دست آوریم.

این روانپزشک با بیان محدودیت‌های انسان برای دستیابی به تمام خواسته‌هایش تصریح کرد: بعد از هدفگذاری متوجه می‌شویم که در همه موارد نمی‌توانیم به حد اعلا برسیم، بنابراین یکی را انتخاب می‌کنیم. مثلاً در علم پیشرفت می‌کنیم اما به جای اینکه یک ورزشکار حرفه‌ای شویم به تماشای بازی‌های ورزش مورد علاقه‌مان بسنده می‌کنیم.

این متخصص حوزه بهداشت روان، شناخت صفات شخصیتی و افتخار به آنها را در حفظ سلامت روان مؤثر عنوان کرد و افزود: برای داشتن سلامت روان، شناخت صفات شخصیتی مطلوب و افتخار به آنها مهم است. اما نباید به خود مغرور شویم. از طرفی نباید از صفات نامطلوبمان غافل شده و آنها را انکار کنیم. باید صفات ناپسند را نیز شناسایی کرده و از راه درست آنها را برطرف یا کمرنگ کنیم.

طیبی ادامه داد: در خودآگاهی که یکی از مهارت‌های دهگانه زندگی است به فرد یاد می‌دهیم که صفات خوب و بد خود را بشناسد. همه ما عصبانی می‌شویم و گاهی حسادت می‌ورزیم. یک روز خوبیم و یک روز ممکن است بد باشیم.

این متخصص حوزه بهداشت روان شدت رفتار را برای حذف یا کمرنگ کردن آن مؤثر دانست و اظهار داشت: تغییر رفتار زمان می‌خواهد. مهم این است که فرکانس رفتار ما کمتر شود. مثلاً اگر قبلاً خودرو گران قیمتی می‌دیدم و به صاحب آن بد و بیراه می‌گفتم الان حسادت ناشی از آن به جای 6 روز در هفته به 2 روز کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: البته غبطه با حسادت متفاوت است. غبطه گاهی موجب پیشرفت افراد می‌شود، در حالی که حسادت خسران را همراه دارد.

این روانپزشک گفت: بعد از شناسایی صفات نامطلوب نباید بگوییم «من همین هستم، نمی‌خواهی، نخواه».

وی با اشاره به رفتارهای انسان‌ها به موقعیت آنها ادامه داد: یکی از مهمترین مواردی که باید رعایت شود عدم نسبت دادن اشتباهات دیگران به صفات آنها است.

 

طیبی ادامه داد: گاهی با دیدن فردی که قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمی‌کند می‌گوییم رانندگی نمی‌داند یا چه کسی به او گواهینامه داده است. در حالی که ممکن است امروز بر اثر خستگی، عصبانیت یا ناراحتی بد رانندگی کرده است و روزهای دیگر مشکلی در رانندگی‌اش وجود نداشته باشد.

وی افزود: بعد از دیدن رفتارهای دیگران سعی کنیم درباره آنها قضاوت نکنیم و اگر کسی پرسید بگوییم من نمی‌دانم.

این متخصص بهداشت روان با اذعان نسبت به رفتار برخی والدین برای سرزنش کودکان و استفاده از واژه‌هایی مانند «خنگ»، «بی‌عرضه» و «تنبل» گفت: در تربیت فرزندان باید به آنها بگوییم که رفتارشان اشتباه بوده نه اینکه صفات ناپسندی به آنها نسبت می‌دهیم.

 

وی ادامه داد: متأسفانه برخی والدین در توجیه رفتار ناپسندشان می‌گویند منظور ما از «خنگ» بی مبالاتی بود. باید گفت کودک منظور شما را نمی‌فهمد و همان واژه‌ای را که درباره او به کار می‌برید در ناخودآگاه خود نگه می‌دارد.

وی پیامد چنین رفتارهایی را کاهش اعتماد به نفس در کودک عنوان کرد و افزود: چنین کودکی در بزرگسالی وقتی مشکلی برایش پیش می‌آید به جای حل آن خود را «خنگ» می‌پندارد. ذهن کودک قدرت تجزیه و تحلیل ندارد و همان چیزهایی را که می‌شنود ثبت و ضبط می‌کند.

این روانپزشک تصریح کرد: اگر اشتباهات خود را به شخصیت‌مان نسبت دهیم افسرده می‌شویم و اگر به دیگران ارتباط دهیم خشمگین. بنابراین بهتر است آنها را به موقعیت نسبت دهیم نه صفات.

طیبی خاطرنشان کرد: این گونه رفتارها موجب دور شدن ما از یکدیگر و تنهایی می‌شود. افراد زیادی دور و بر ما وجود دارند که تنها هستند. تنهایی به نبودن افراد گفته نمی‌شود. ممکن است انسان‌های زیادی اطراف ما باشند اما احساس تنهایی کنیم. تنهایی نتیجه انگ‌هایی است که به هم می‌زنیم.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.