گفتگوی سلامانه با دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه/

مکمل کلسیم یبوست می‌آورد؟

مکمل کلسیم یبوست می‌آورد؟

سلامانه : برخی از افراد ادعا می‌کنند که با مصرف مکمل‌های کلسیم، دچار یبوست می‌شوند.

دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در این زمینه به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌گوید: «کلسیم، می‌تواند باعث ریلکسیشن عضلات بشود. به‌همین دلیل هم مصرف آن در دوزهای بالا و مکرر، می‌تواند ابتلا به یبوست را در پی داشته باشد. معمولا مصرف حدود 2 گرم مکمل کلسیم به افرادی که نیاز به مصرف آن دارند، در طول روز توصیه می‌شود این 2 گرم می‌تواند به‌صورت 4 عدد مکمل 500 میلی‌گرمی یا 2 عدد مکمل هزار میلی‌گرمی باشد.»

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید می‌کند: «گاهی برخی از افراد با مصرف کمتر از 2 گرم کلسیم در طول روز هم دچار یبوست می‌شوند».

وی معتقد است که اگر شما، کمتر از 2 گرم مکمل کلسیم در طول روز دریافت می‌کنید و بازهم یوست دارید، حتما مشکلی در الگوی تغذیه‌ای شما وجود دارد.

دکتر وفا ادامه می‌دهد: «آن گروه از افرادی که مصرف حجم مناسبی از سبزی‌ها، میوه‌ها، صیفی‌ها یا آب را در برنامه غذایی‌شان ندارند یا آنهایی که زندگی کم‌تحرکی دارند، بدنشان درست و به‌موقع به نیاز دفعشان پاسخ نمی‌دهد و بنابراین بروز یبوست در آنها محتمل‌تر می‌شود. احتمال ابتلا به یبوست با مصرف مکمل‌های کلسیم در چنین افرادی هم بیشتر از سایر افراد است».

این متخصص تغذیه تاکید می‌کند که برای پیشگیری از ابتلا به یبوست در اثر مصرف مکمل‌های کلسیم، باید الگوی غذایی‌تان را اصلاح کنید. یعنی، بیشتر میوه و سبزی و آب بخورید؛ کمتر چای پررنگ و قهوه بنوشید؛ کمتر سراغ غذاهای شور و پرادویه بروید و بیشتر تحرک داشته باشید. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.