خودمراقبتی هزینه‌های درمان را کاهش می‌دهد

سلامانه : جانشین ستاد برگزاری هفته سلامت استان مرکزی، خودمراقبتی را از عوامل مؤثر در ارتقای سلامت جامعه دانست و گفت: خود مراقبتی هزینه‌های درمان را کاهش می‌دهد.

  
به گزارش فارس بابک عشرتی بعد از ظهر امروز در نشست خبری ستاد بزرگداشت هفته سلامت با اشاره به شعار هفته سلامت امسال با عنوان «یک عمر سلامت با خودمراقبتی»، اظهار داشت: خود مراقبتی، عملی است که در آن، ‏هر فردی از دانش، مهارت و توان خود استفاده می‌کند تا به صورت کارآمد از سلامت خود مراقبت ‏کند.

وی، خصوصیت اصلی خود مراقبتی را مبتنی بودن آن بر فرد و توانمندی‌های فردی دانست و تصریح کرد: هزینه‌های خود مراقبتی پایین است و تحقق خودباوری مستلزم برخی تغییرات در سبک زندگی، ارتقای سطح آگاهی مردم و تغییر رفتار سلامت آنها است.

جانشین ستاد برگزاری هفته سلامت استان مرکزی تغییر در سبک زندگی، اصلاح روش‌های زندگی برای تأمین سلامتی و بروز کردن شیوه‌های زندگی با توجه به علم روز را ازمهمترین اصول در راستای توجه به نقش سلامت و پیشگیری برای داشتن جامعه‌ای سالم عنوان کرد و افزود: اگر خود مراقبتی انجام نشود بسیاری از مشکلات حوزه سلامت رفع نشده و باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به اینکه خود مراقبتی ابعاد گوناگونی دارد، بیان کرد: یکی از ابعاد خود مراقبتی، خود مراقبتی شغلی است که بیشتر در مقوله روابط انسانی مطرح است.

عشرتی توجه به روابط انسانی کارکنان، مشورت کردن با کارکنان، اجرای برنامه‌هایی در راستای ارتقاء شغلی، تشکیل گروه‌های همکاران و... را از مواردی دانست که مدیران دستگاه‌ها می‌توانند با رعایت این راهکارها خود مراقبتی شغلی را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه خود مراقبتی در بیماری‌های صعب‌العلاج باید جدی گرفته شود، ادامه داد: در خصوص بیماری‌های فشار خون  و دیابت خود مراقبتی نقش به سزایی دارد  و افراد بالای 30 سال باید برای کنترل فشار خون و قند خون خود سالی یک بار به مراکز درمانی مراجعه کنند.

عشرتی با بیان اینکه میزان شیوع بیماری دیابت در استان مرکزی 7 درصد است که این مقدار در کشور 10 درصد می‌باشد، اضافه کرد: براساس غربالگری انجام شده در جمعیت 30 ساله روستایی استان میزان شیوع بیماری دیابت در جمعیت 30 ساله روستایی استان 5 درصد می‌باشد.

جانشین ستاد برگزاری هفته سلامت استان مرکزی بیان کرد: در استان مرکزی 14 درصد افراد دارای فشار خون بالا هستند که این رقم در کشور 17 درصد است.

وی، کمبود فعالیت فیزیکی و کم تحرکی، تغذیه و رژیم غذایی نامناسب و استعمال دخانیات را از عوامل افزایش خطر عنوان کرد و گفت: خود مراقبتی و رعایت رژیم مناسب غذایی و عدم استعمال دخانیات و انجام فعالیت‌های فیزیکی مناسب نقش به سزایی در کنترل فشار خون و قند خون دارد.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.