ترویج رفتارهای سالم غذایی به ارتقاء سلامت کمک می‌کند

سلامانه : یک متخصص تغذیه گفت: امروزه با شناسایی علل بیماری‌ها و عوامل تعیین کننده آن به خوبی روشن شده است که رفتارها و انتخاب‌های غذایی افراد از عوامل مهم مؤثر بر سلامت است و ترویج رفتارهای سالم غذایی به ارتقاء سلامت کمک می‌کند.
 
به گزارش تسنیم، مرتضی صفوی در پاسخ به پرسشی که چرا مطالعه و شناخت تعیین کننده‌های انتخاب غذا اهمیت دارد؟، اظهار داشت:  امروزه با شناسایی علل بیماری‌ها و عوامل تعیین کننده آن به خوبی روشن شده است که رفتارها و انتخاب‌های غذایی افراد از عوامل مهم مؤثر بر سلامت است.
به گفته وی ترویج رفتارهای سالم غذایی به عنوان هدف اصلی مداخله‌های تغذیه ای به منظور تأمین و ارتقاء سلامت مورد توجه قرار گرفته است. انتخاب غذا، خوردن و آشامیدن رفتارهای روزمره ای هستند که گرچه ساده به نظر می‌رسند، در حقیقت بسیار پیچیده اند، این رفتارها از یک سو تحت تأثیر انگیزه‌ها و عوامل ناخودآگاه و فردی و از سوی دیگر متأثر از عوامل متعدد اقتصادی و غیر اقتصادی محیطی قرار دارند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: از مهم‌ترین تعیین کننده‌های انتخاب غذا در 5 گروه اصلی طبقه بندی می‌شود، که شامل تعیین کننده‌های بیولوژیک (زیستی)، مانند اشتها و ذائقه، تعیین کننده‌های اقتصادی، مانند قیمت و درآمد، تعیین کننده‌های فیزیکی مانند دسترسی و مهارت‌ها، تعیین کننده‌های روان شناختی و انگیزشی مانند استرس و باورهای تغذیه ای است.
صفوی اضافه کرد: با شناخت بهتر این عوامل، تلاش می‌کنیم که به این سؤال پاسخ دهیم که افراد چرا، چگونه و چه موقع غذاهای مشخصی را انتخاب می‌کنند و به مقدار مشخصی مصرف می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: پاسخگویی به چنین پرسش‌هایی برای گروه‌های اجتماعی – اقتصادی مختلف جامعه، رویکرد مناسبی برای تشخیص و تغییر رفتارهای ناسالم تغذیه ای و حرکت به سمت ارتقای سلامت تغذیه ای است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.