دکتر احمد سید مهدی، متخصص بیهوشی در گفتگو با سلامانه:

بیماران دیستروفی را ایزوله نکنید!

بیماران دیستروفی را ایزوله نکنید!

سلامانه :یک متخصص بیهوشی در توضیح بیماری دیستروفی عضلانی می گوید: دیستروفی یک بیماری تحلیل رونده ژنتیکی عضلانی است که انواع مختلفی دارد اما شدیدترین نوع آن تحلیل عضلانی دوشن است. 


دکتر احمد سید مهدی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با بیان این که این بیماری پسرها را بیشتر مبتلا می کند آن هم در سنین 2 تا 6 سالگی، خاطرنشان می کند: در این سن به تدریج کودک دچار ضعف عضلانی می شود، علاوه بر این حدودا در سن 12 تا 16 سالگی نیازمند به ویلچر شده و در دهه های بعدی دچار تنگی نفس و ضعف عضلات تنفسی خواهد شد. 


دکتر سید مهدی ضمن اشاره به این که این بیماری جزو بیماری های نادر است و اقدامات حمایتی برای این بیماران یعنی حمایت از مبتلایان و خانواده آنها، بسیار ضروری است، ادامه می دهد: در دوران طفولیت از جنبه فیزیوتراپی و کاردرمانی باید به این کودکان حرکاتی آموزش داده شود که بتوانند قدرت خود را حفظ کنند و زمان دیرتری به ناتوانی عضلانی برسند. در مرحله ای که این کودکان نیاز به ویلچر دارند، این وسیله برای رفت و آمد، خانه و حمام آنها باید تهیه شود و در سنین بالاتر ویلچر های برقی که بتوانند در جامعه رفت و آمد کنند بسیار مورد نیازند تا این بیماران از جامعه ایزوله نشوند. 


به گفته این متخصص بیهوشی نقش خانواده این کودکان در مورد حضور آنها در اجتماع بسیار مهم است. به طوری که خانواده ها باید بتوانند انرژی و توان این کودکان را حفظ کنند. تا این روند روز به روز کمرنگ تر نشود. 


وی در پایان خاطرنشان می کند: تعداد مبتلایان به این بیماری در حال حاضر قریب به 20 هزار نفر است. 


دیستروفی یک بیماری ژنتیکی است که راه پیشگیری از آن وجود ندارد ولی با بررسی های لازم در خانواده ای که فرزند مبتلا دارد، می تواند جلوی تولدهای بعدی همراه با این بیماری را گرفت. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.