حدود رابطه جنسی در دوران عقد

سلامانه : معمولاً در ازدواج هایی که در ایران انجام می شود، دوران نامزدی، دورانی قبل از رفتن زیر یک سقف است که دختر و پسر در آن به صورت شرعی و قانونی عقد کرده و به هم محرم می شوند.

در این دوران، رابطه ی دختر و پسر بسیار بیشتر و آزادتر از زمان قبل از عقد و محدودتر از دوران ازدواج و رفتن زیر یک سقف است. البته این محدودیت از کم تا زیاد با توجه به خانواده های دو طرف متفاوت است.

معمولاً دوران عقد را دوران شناخت می نامند. این دوران طلایی باعث می شود که دختر و پسر بهتر یکدیگر را شناخته و با روحیات و خواسته های هم آشنا شوند. در این دوران بسیاری از شناخت ها که یکی از مهم ترین آن‌ها شناخت جنسی دو طرف از هم است، صورت می گیرد. زیرا یکی از ویژگی‌های مهم ازدواج غیر از ایجاد رابطه‌ای دوستانه و محبت‌آمیز، فراهم آوردن رابطه‌ی جنسی است. رابطه‌ی جنسی، زن و مرد را بی‌درنگ در کنار هم قرار می‌دهد تا این‌که همسران در تمامی فعالیت‌های دیگر نیز با هم باشند.

دوران عقد از طرفی، دوران بسیار سختی برای زوج جوان است. در این دوران که معمولاً دختر و پسر گاهی با هم خلوت می کنند، کنترل کردن غریزه ی جنسی سخت است و همین موضوع این دوران را سخت می کند. خواسته ها و نیازهای جنسی یکی از مهم ترین مسائل و گاهی مشکل ساز ترین موضوعات پیش آمده در این دوران است. در دوران عقد، دختر و پسر از لحاظ قانونی و شرعی زن و شوهر هستند و می توانند نزدیک ترین رابطه ی زناشویی را با هم داشته باشند، ولی محدودیت هایی که جامعه و خانواده ها در این دوران قرار داده اند، باعث می‌شود که برقرای رابطه ی آزادانه جنسی در این زمان محیا نباشد.

رابطه ی جنسی دوران عقد از خود تعریفی دارد و این تعریف با توجه به خانواده های دو طرف، مخصوصاً دختر متفاوت است. اما واقعاً تکلیف دختر و پسر در این دوران چیست و آن‌ها چطور می توانند یکدیگر را از نظر جنسی ارضا نمایند؟ بسیاری از زوج ها با توجه به تعاریف مختلف خانواده های خود در این زمینه و بسط دادن یا کم کردن این دایره ی محدودیت به مشکل برمی خوردند. بعضی از زوج¬ها در این دوران بیش از حد رعایت کرده و به عبارتی حیا را در جای نادرست خود استفاده می کنند. در این دوران، هر زن و مردی وظیفه دارد که به خواسته های جنسی همسر خود در حد معقول پاسخ گوید. دختر و پسر می توانند با هم بیرون بروند، دست یکدیگر را بگیرند و علاقه شان را با لمس بدن یکدیگر بیشتر کنند، اما باید توجه داشته باشند که با توجه به سخت‌گیری خانواده ها در جلوگیری از بارداری دختر در این دوران، زوج در حد رابطه ی کامل جنسی پیش نروند.

بعضی از دختران در این دوران، از نیازهای ابتدایی همسران‌شان دوری کرده و آن را نادرست می دانند. آن‌ها برآورده کردن کوچکترین خواسته های همسر را به رفتن زیر سقف مشترک موکول می کنند و نمی دانند که اشتباه آن‌ها تا چه حد می تواند به رابطه ی سالم شان ضرر وارد نماید. نباید فراموش کرد که ازدواج در اسلام و جامعه‌ی ما، تنها راه ارضا کردن غریزه ی جنسی است و مسلماً یک پسر هم یکی از نیت های ازدواجش این موضوع است و اگر این نیاز های ابتدایی توسط دختر رفع نشود، احتمال کشیده شدن پسر به رابطه هایی غیر از ازدواج و دلسرد شدن او از همسرش، وجود دارد و چه خوب است که این نیازها توسط این راه حلال رفع و رجوع شود و البته پسر نیز باید متوجه باشد که برای خواسته هایش محدودیت بگذارد و همسرش را در سختی قرار ندهد.

البته در این میان، خانواده ها نیز بسیار نقش دارند. خانواده ها موظف هستند شرایطی را به وجود آورند که زوج عقد کرده بتوانند با یکدیگر تنها باشند و در تنهایی بعضی از نیاز های هم را رفع کنند. در مواقعی سخت‌گیری بسیار خانواده ها در این رابطه که حتی خلوت کردن دختر و پسر را برای لحظه ای درست نمی دانند، این موضوع ریشه دار شده و حتی ممکن است دختر از طرف شوهر و پسر از طرف همسرش مورد شماتت قرار بگیرد. نباید فراموش کرد که دختر و پسر در این دوران، کاملاً به هم حلال هستند و رابطه ی آن‌ها با هم نه تنها نادرست نیست، بلکه کاملاً درست و بجا است و در واقع همان رابطه ای است که اسلام به آن سفارش کرده است. از طرفی دیگر باید به زوج آموزش داده شود که دوران عقد محدودیت هایی هم دارد و هر زوجی برای تخطی نکردن از قوانین دوران عقد باید بتواند این حدود را رعایت کند.

البته باید توجه کرد، که چون اغلب بعد از دوران عقد مراسم عروسی برگزار می شود، برای خود زوج هم لازم است تا محدودیت ها را رعایت کرده و توقعات معقول از هم داشته باشند و از طرفی دیگر رابطه ی کاملاً آزاد زناشویی در دوران عقد ممکن است باعث از دست دادن اشتیاق افراد برای زودتر رفتن زیر یک سقف شود و از طرف دیگر، چون در دوران عقد، زوج بیشتر با هم آشنا شده و امکان به تفاهم نرسیدن و به دنبال آن جدا شدن‌شان وجود دارد، بهتر است که رابطه ی جنسی شان کنترل شود.

ازدواج راهی برای برطرف کردن نیازهای مهم زندگی افراد است و فردی که به ازدواج روی می آورد، یعنی ارضای نیازهایش را از درست ترین و برگزیده ترین راه ممکن انتخاب کرده است، درست نیست که پس از عقد نیز راه را بر او بست و او را در انتظار نگه داشت و این انتظار باعث پشیمانی او از ازدواج شود. بلکه باید با آموزش درست، راه را برای برآورده کردن خواسته هایش فراهم کرد.

منبع:کتاب بهداشت روابط جنسی همسران


 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • منا چهارشنبه, 31 اردیبهشت 1393 - ساعت : 18:35:58
  راستی مقالتون عالی بود
  رابطه ی جنسی دوران عقد باید محدودیت داشته باشه کسی که به سن ازدواج رسیده اگه خوب وبدو تشخیص نده بایدمجرد بمونه که فردا دوتا بچه ی شومپیت تحویل جامعه نده
 • منا چهارشنبه, 31 اردیبهشت 1393 - ساعت : 18:31:25
  اقا اول همدیگه روبشناسید بعد عقد کنید.همدیگه رو که شناختین یکم فضولی اشکالی نداره ولی شورشو دیگه در نیارین.زودم ازدواج کنین خ عقد نمونید چون افسردگی میگیرین چون نه مجردین نه متاهل.نه اینورین نه اونوری
 • علی سه شنبه, 16 اردیبهشت 1393 - ساعت : 10:43:34
  با زهرا موافقم.
 • صادق دوشنبه, 15 اردیبهشت 1393 - ساعت : 10:31:03
  مطالب واقعا درست و به جااست،زيرا اگر از آن محدوديت ها هم تجاوز كرد شايد در دوران بعد از عقد دلزدگي و دلسردي بروز كند
 • مسعود پنجشنبه, 4 اردیبهشت 1393 - ساعت : 13:31:59
  سلام
  اتفاقا از نظر من مقاله جالبی بود و به خیلی از سوالات من جواب داد البته در پاسخ به اونایی هم که میگن چه کاریه اول عقد میکنن بعد شنتخت ایجاد میشه باید بگم خوب اگه عقد نکنن و در دوران نامزدی پسره با دختره رابطه برقرار کنه و دیگه دختر نباشهبعد هم بگه من این دخترو نمی خوام دست خانواده دختر به کجا میرسه که حقو حقوق دخترشون رو بگیرن خوب قانون هم که میگه شما با رضایت خودتون و با یه مهر کم به ازدواج موقت رضایت دادید پس عقد دائم برای دوران نامزدی خیلی مهمه اگر هم در این دوران با هم صلاح نرفتن بازم کسی چیزی رو از دست نداده و راحت جدا میشن
 • پری چهارشنبه, 3 اردیبهشت 1393 - ساعت : 23:51:02
  وقتی کسی عقد کنه ولی نزارن رابطه جنسی داشته باشه مثل اینکه واسه یه بچه دوچرخه بخری ولی اجازه ندی سوار شه، اگه اشتباه میکنم خو بگید؟؟؟؟
 • احسان چهارشنبه, 3 اردیبهشت 1393 - ساعت : 20:18:09
  آخه من نمیفهمم کسایی که این چرندیات رو مینویسن واقعا دارن تو همین جامعه زندگی میکنن؟ کی ازدواج میکنه اصلا که حالا شما به فکر دوران عقدش هستی ، اونم این قسمتش. یعنی الان موضوع مهمتر در این زمینه وجود نداشت؟ این قسمتش اصلا به کسی ربطی داره که نظر میدین و حکم صادر میکنین؟ یعنی خودشون عقلشون نمیرسه؟ یعنی الان همه چیزای حله فقط این قسمتش مونده؟ ای خدا.......
 • نازنین چهارشنبه, 3 اردیبهشت 1393 - ساعت : 14:27:02
  سلام خدمت دوستان عزیز
  لطفا اول کامل همدیگر رو بشناسید بعد عقد و عروسی را یکجا بگیرید و زندگی مشترکتونو شروع کنید .
  یعنی چی واقعا اول عقد میکنید بعد میرید دنبال شناخت هم اشتباه محضه!!!!شک نکنید
 • غریبه چهارشنبه, 3 اردیبهشت 1393 - ساعت : 12:07:42
  دوست عزیز
  وقتی دختر و پسر عقد می شوند رسما زن و شوهر هستند یعنی از شناخت گذشته در دوران نامزدی باید شناخت پیدا می کردن بعد عقد می کردن نه این که اول زن و شوهر بشن بعد ببینن به درد هم می خورن یا نه؟
  مسئله دوم این که کلا در حالت عقد موندن هبرای پسر سخته هم برای دختر چون زن و شوهر هستن اما مثل زن وشوهر نباید رفتار کنن خانواده ها اشتباه می کنن دختر و پسر رو محرم می کنن بعد تازه راه میفتن دنبال شناخت و جهیزیه و خونه و ... به این زن و شوهر هم میگن حق ندارین با هم تنها باشین.
  عقد کرده موندن بزرگترین ظلمی هست که میشه در حق دو زوج کرد
 • زهرا چهارشنبه, 3 اردیبهشت 1393 - ساعت : 11:36:50
  یعنی من کشته مرده این مقالات شمام
  خیلی بیخود و غیر علمی
  اتفاقا رابطه جنسی در دوران عقد خیلی خیلی هم لازم و واجبه و زن و شوهر باید همو ارضا کنند البته اگر به هم اعتماد کرده اند
  وگرنه اینکه نباید رابطه کامل جنسی انجام بشه عرف شده و شرع همچین چیزی نگفته !!!!!!
  حداقل از صاحب نظرا مشاوره بگیرید
 • پيمان چهارشنبه, 3 اردیبهشت 1393 - ساعت : 10:59:32
  هيچ