کشت ۲۵ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

سلامانه :معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: در سال 92، 25 گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی کشت شده است.

 
مقصود قربانی امروز در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: انواع گیاهان دارویی که تحت نظارت معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی آذربایجان غربی در سال 92 کشت شده شامل 25 گونه می‌شود.

وی ادامه داد: این گیاهان دارویی شامل بادرشبو، نعناع فلفلی، بیدمشک، کاسنی، شوید، گشنیز، کدوی تخم کاغذی، شنبلیله، مرزه، کاهو، تاج خروس، پنیرک، ترخون، ریحان، آویشن، به لیمو، بادرنجبویه، بابونه، بو مادران، شیرین بیان، سنبل‌الطیب، کنگر فرنگی، گل راعی، اسطو خودوس و آلوئه‌ورا است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی آذربایجان غربی اعلام کرد: آذربایجان غربی از نظر سطح زیرکشت و تولید گیاهان دارویی دارای رتبه 18 در کشور است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای مطالعه و مکان‌یابی کشت گیاهان دارویی، ادامه داد: مطالعه مکان‌یابی کشت گیاهان دارویی در ارومیه در دست اقدام است.

قربانی بر اهمیت کشت گیاهان دارویی اشاره و عنوان کرد: به منظور جلوگیری از برداشت بی‌‌رویه گیاهان دارویی از طبیعت و جلوگیری از انقراض برخی از این گیاهان، کشت و پرورش گیاهان دارویی می‌تواند بسیار موثر باشد.

وی افزود: با توجه به گسترش صنایع مربوط به تولید داروهایی با منشا گیاهی نیاز به مواد اولیه این صنایع روز به روز بیشتر می‌شود لذا کشت و پرورش گیاهان دارویی در کنار سایر محصولات کشاورزی می‌تواند برای تولید‌کنندگان سودآور بوده و برای کشور نیز ارزآور باشد.

قربانی خاطرنشان کرد: بسته به نوع گیاه کشت شده و کیفیت محصول تولیدی به طور متوسط می‌تواند از 10 تا 20 میلیون تومان در هکتار در سال برای تولیدکنندگان درآمدزا باشد.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری در حوزه کشت گیاهان دارویی، یادآور شد: سرمایه‌گذاری در این حوزه توسط بخش خصوصی انجام شده و در بخش دولتی نیز اقدامات در راستای مطالعات و طرح‌های به‌زراعی انجام شده است.

قربانی بر اهمیت راه‌‌اندازی مراکز صنایع بسته‌بندی و فرآوری گیاهان دارویی تاکید کرد و گفت: راه‌‌اندازی مراکز صنایع بسته‌بندی و فرآوری موجب فراهم شدن بازار فروش برای تولیدکنندگان گیاهان دارویی شده و زمینه توسعه و گسترش کشت و پرورش گیاهان دارویی را فراهم می‌کند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.