چشم‌های رعد و برقی را درمان کنید

سلامانه : مگس پران یک بیماری شایع در افراد میانسال است که به خودی خود نگران کننده نیست، ولی برای تشخیص نهایی باید به متخصص چشم مراجعه شود.

مهران نیکخو فوق تخصص قرنیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: شایع‌ترین علت مگس پران، افزایش سن است و در اکثر افراد مسن دیده می‌شود و در بیشتر موارد کاملا بی‌خطر است و صدمه‌ای ایجاد نمی‌کند. 

این فوق تخصص قرنیه درباره علت بروز مگس پران اظهار داشت: اگر چشم را به یک تخم مرغ تشبیه کنیم که سفیده آن کاملا بی‌رنگ است و فضای اطراف را پر کرده است، زجاجیه چشم شبیه همین سفیده تخم مرغ و بی‌رنگ و مایع است، ‌ در طول زمان و با افزایش سن، زجاجیه سفت شده و حالت بی‌رنگی را از دست می‌دهد. 

وی در ادامه افزود: پروتئین‌هایی که در زمان سفت شدن زجاجیه، رسوب کرده‌اند مثل گرد و غباری می‌مانند که روی چشم را گرفته و فرد شکل آنها را مثل بال‌های مگس می‌بیند. 

نیکخو با بیان اینکه کدر شدن مایع بی‌رنگ زجاجیه و در نتیجه تصاویری که از آن ایجاد می‌شود، شکل سایه روی شبکیه چشم می‌افتد، گفت: با حرکت دادن چشم و در روشنایی، این سایه، ‌حرکت کرده و جابجا می‌شوند و به خودی خود، نیاز به درمان نداشته و خطرناک نیست. 

نیکخو در ادامه گفت: این حالت در هنگامی اتفاق می‌افتد که چراغ‌ها خاموش بوده و فرد در مکان تاریک قرار دارد که جرقه را می‌بیند. 

وی با اشاره به اینکه اگر مگس پران همراه تاری دید باشد نگران کننده است افزود: در چشمی که مگس پران بروز می‌کند، ‌ اگر با تار شدن دید باشد، باید سریع به پزشک مراجعه شود. 

این متخصص قرنیه گفت: در زمانی که تعداد جرقه زدن‌ها بیشتر و تاری دید به وجود آید، بیمار باید به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کند و از لحاظ پارگی شبکیه اطمینان حاصل کند. 

وی با توصیه به افرادی که مبتلا به مگس پران هستند تصریح کرد: این افراد نباید نگران باشند، ولی در مرحله اول بهتر است به پزشک مراجعه کنند تا تحریک کششی در شبکیه چشم و در نتیجه پارگی شبکیه رد شود که احتیاج به درمان دارد و درغیر این صورت جای هیچ نگرانی نیست و در این مواقع حواس خود را پرت کنند. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.