۲۰ درصد از بیماری‌های عفونی از نیش حشرات است

سلامانه :مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: 20 درصد از بیماری‌های عفونی از طریق نیش حشرات به انسان منتقل می‌شود.

  
به گزارش فارس سید سعید حسینی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: روز جهانی بهداشت با توجه به نقش حشرات در انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام به عنوان «گزش کوچک، تهدید بزرگ» نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه 20 درصد از بیماری‌های عفونی از طریق نیش حشرات به انسان منتقل می‌شود، ابراز داشت: بیش از 40 درصد از جمعیت جهان در معرض تهدید بیماری‌هایی هستند که از طریق گزش حشرات منتقل می‌شوند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی دفن زباله، استفاده از توری پنجره، از بین بردن آب‌های راکد و از بین بردن سگ‌های ولگرد را از جمله اقدامات لازم در راستای کاهش حشرات ناقل بیماری دانست.

حسینی با بیان اینکه بیماری‌های تب برفکی، تب کریمه کنگو و زردی از طریق حشرات ناقل به انسان سرایت می‌کند، اظهار کرد: همزمان با آغاز فصل گرما شیوع بیماری کریمه کنگو در کشور افزایش می‌یابد.

وی بیان کرد: علائم این بیماری در دام بروز نخواهد کرد و در صورت کنترل نشدن، مرگ دام را منجر خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: سم‌پاشی اماکن دامی و از بین بردن حشرات ناقل این بیماری از جمله اقدامات سازمان دامپزشکی در راستای کنترل بیماری تب کریمه کنگو است.

حسینی تصریح کرد: هفته سلامت در کشور تحت عنوان یک عمر سلامتی با خودمراقبتی از 31 فروردین آغاز شده است.

وی با تاکید بر اینکه آحاد جامعه می‌توانند سفیر سلامت باشند، عنوان کرد: شروع خود مراقبتی از فرد و خانواده 70 درصد از میزان ابتلا به بیماری را در افراد کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه پیشگیری و خودمراقبتی به عنوان یک اصل در دامپزشکی مطرح شده است، افزود: هزینه پایین و مقدم بودن پیشگیری بر درمان از مهم‌ترین محاسن برای حفظ سلامت به شمار می‌رود.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ایمن‌سازی علیه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، کنترل بیماری‌های مشترک و عرضه محصولات دامی بهداشتی، سبب ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه خواهد شد.

حسینی استفاده از فرآورده‌های دامی معتبر و بسته‌بندی شده زیر نظر سازمان دامپزشکی، جهت جلوگیری از شیوع بیماری‌های دامی را خواستار شد.

به گفته وی 60 درصد از بیماری‌های عفونی از طریق تماس با دام و یا مصرف فرآورده‌های دامی به انسان منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: قرار گرفتن استان مرکزی در شاهراه‌ اصلی کشور و میزان بالای ترانزیت دام و فرآورده‌های دامی بر لزوم افزایش نظارت بر امور دام و طیور می‌افزاید.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: در سال گذشته بیش از دو هزار بازدید در راستای کنترل بیماری تب برفکی، شناسایی 89 کانون بیماری‌های گروه یک، انجام بیش از چهار میلیون نوبت‌ واکسیناسیون در دام‌های سبک و سنگین، واکسیناسیون یک میلیون راس دام علیه بیماری تب مالت، واکسیناسیون 700 هزار دام علیه بیماری سیاه زخم و واکسیناسیون 10 هزار سگ علیه بیماری هاری در استان صورت گرفته است.

وی ابراز داشت: در حال حاضر 600 مرغداری تولید مرغ گوشتی، 70 واحد پرورش مرغ تخمگذار و 15 واحد پرورش مرغ مادر در استان فعال هستند.

حسینی با بیان اینکه در سال گذشته 150 میلیون دز واکسیناسیون طیور انجام گرفته است، عنوان کرد: با وجود 13 کشتارگاه دام، بیش از 180 هزار دام سبک و سنگین کشتار شده است.

گفتنی است: بیش از 235 هزار قطعه ماهی زینتی به عراق و امارات، 84 هزار کیلوگرم عسل به کشورهای یمن و مالزی، 2 میلیون و 300 هزار کیلوگرم پا و پنجه مرغ به ویتنام و هنگ‌کونگ، 600 هزار کیلوگرم پشم گوسفندی به هند و 4 هزار کیلوگرم کرک بز به ایتالیا در سال گذشته صادر شده است.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.