آینده‌نگری را با این روش به کودکانتان بیاموزید

سلامانه : یکی از روش‌هایی که بسیاری از کار‌شناسان امور مالی برای آموزش ارزش پول به کودکان پیشنهاد می‌کنند پرداخت مقرری‌های هفتگی یا‌‌ همان پول توجیبی است زمانی که والدین به فرزندانشان پول توجیبی می‌دهند در حقیقت او را تشویق می‌کنند تا خواسته‌هایش را کنترل و طبقه‌بندی کند.

 فضه دستگرد رستمی کار‌شناس سلامت روان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: یکی از آموزش‌هایی که اخیرا مورد توجه کار‌شناسان علوم تربیتی قرار گرفته است آموزش ارزش پول و آینده‌نگری به کودکان و نوجوانان است؛ تفهیم ارزش پول و مادیات به بچه‌ها کمک می‌کند تا به بسیاری از جنبه‌های مثبت و منفی زندگی بیشتر فکر کنند و از امکانات موجود خود بهترین استفاده را ببرند. 

وی افزود: والدین برای پرداخت مقرری به فرزندانشان بهتر است بدانند زمانی که او هنوز نسبت به پول کنجکاو نشده است و نمی‌داند که پول به چه کار می‌آید پرداخت پول توجیبی را آغاز نکنند و روشی را برای پرداخت‌های خود انتخاب کنند که همواره بتوانند بدان پایبند باشند. 

رستمی تصریح کرد: میزان پول توجیبی هر کودک باید متناسب با سن و فهم نیازهای او باشد همچنین ضرورت دارد زمان پرداخت مقرری را رعایت کنند این کار بچه‌ها را نسبت به مقدار دریافتی و نحوه خرج کردنشان هوشیار می‌کند کودکان کوچک‌تر از ۷ تا ۹ سال چون هنوز برنامه‌ریزی را به خوبی نمی‌دانند و حس آینده نگری کمتری دارند بهتر است پول توجیبی را روزانه، کودکان بزرگ‌تر هفتگی و نوجوانان ماهانه بگیرند. 

وی اذعان داشت: والدین باید منظور خود را از پرداخت مقرری به فرزندانشان مشخص سازند و برای او روشن کنند که با پول مقرری‌اش چه بخشی از نیازمندی‌هایش را می‌تواند تأمین کند. 

رستمی در پایان اظهار داشت: یکی از روش‌هایی که بوسیله آن می‌توان کودکان را به امر پس‌انداز تشویق کرد تهیه قلک است قلک وسیله‌ای مناسب برای شناساندن ارزش پول به کودکان است استفاده از قلک می‌تواند پس‌انداز کردن را به صورت عادت و تمرین به بچه‌ها بیاموزد. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • مخاطب شنبه, 6 اردیبهشت 1393 - ساعت : 14:03:32
  با تشکر از علیرضا که به نکته‌ی ظریف و دقیقی اشاره کردن؛ باید بگم آینده نگری یه بحثه و پس انداز پول یه بحث دیگه! من نفهمیدم چجوری این نویسنده‌ی محترم آینده نگری رو معادل پس انداز معرفی کردن و بهترین راه رو هم استفاده از قلک دونستن!
  می‌تونستن همه‌ی بحث رو زیرعنوان برنامه‌ریزی در زندگی تعریف کنن که هم معطوف به آینده‌س و هم یکی از وجوه آینده‌نگری، بعد اقتصادی آن است؛ وانگهی! راه‌کار قلکی! برای درک ارزش پول، راه‌کار درستی نیست. ارزش پول را کسی ‌می‌داند که برای آن زحمت کشیده باشد و اتفاقا مفهوم پس انداز هم این نیست که تمام پول را در قلکی بیندوزیم و توانایی خود را برای استفاده از آن محدود کنیم؛ بلکه اولا بخشی از پول پس انداز می‌شودا آن‌هم به‌صورتی که زایا باشد تا در هنگام ضرورت بتوان از آن بهره‌مند شد بدون آن‌که ارزش حقیقی خود را از دست داده باشد!
 • محمد شنبه, 6 اردیبهشت 1393 - ساعت : 13:26:23
  سرکار خانم کاش بچه ها را ب سمت و سوی پول نمی کشیدیم!
  هر کجا پای پول و سیاست ب میان آمد همه چیز را بلعید و فاتحه اش خوانده شه متاسفم اول برای خودم بعد برای شما ی نظریه پرداز!
 • سا شنبه, 6 اردیبهشت 1393 - ساعت : 10:50:51
  جامعه ای که طرف دست چپ و راست خودش را نمی شناسد ودر مدت کوتاهی میلیاردر شده و یا پست های آن چنانی گرفته آیا می شود برنامه ریزی کرد؟ آدم از هرچه برنامست حالش بهم می خوره
 • reza شنبه, 6 اردیبهشت 1393 - ساعت : 09:20:47
  خوب بود
 • علیرضا شنبه, 6 اردیبهشت 1393 - ساعت : 06:52:27
  سلام
  ما که بچه بودیم مردم همدیگر رو دوست داشتن و علم بهتر است یا ثروت توی مدرسه باعث می شد کسی بر کسی رجحان نداشته باشه مگر با علمش اما الان فقط پول حرف اول رو میزنه و به جامعه ای رشوه خوار و ربا خوار تبدیل شده ایم.