تغییر صدا پس از جراحی لوزه‌ها ، درمان پذیر است

سلامانه : عمل برداشتن لوزه‌ها در کودکانی که دچار بزرگی دائمی لوزه‌ها هستند اگر به موقع و طبق تشخیص مناسب باشد کاملا مفید است چرا که در این حالت لوزه‌ها از نظر ایمنی هیچ فایده‌ای برای فرد نخواهند داشت.

مهران دوغایی‌مقدم جراح گوش، حلق و بینی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: سابقا عمل برداشتن لوزه‌ها بیشتر به دلیل سرماخوردگی‌های مکرر و نداشتن آگاهی کافی خانواده‌ها صورت می‌گرفته است اما در حال حاضر این عمل بیشتر به دلیل حجم زیاد و دائمی لوزه‌ها و وجود اختلالاتی چون خرخر شبانه و تنگی نفس در خواب انجام می‌شود، اینها اختلالاتی هستند که به خصوص در کودکان می‌توانند منجر به عوارض رشدی، رفتاری و تغییر در اشتهای آنها شود. 

وی افزود: اقدام به برداشتن لوزه‌ها باید در کودکانی انجام شود که لوزهٔ آنها چه در هنگام سرماخوردگی و چه در زمان سلامتی بزرگ است و برداشتن لوزه‌ها در این کودکان اگر طبق تشخیص درست و به موقع پزشک صورت گیرد کاملا مفید است چرا که در این حالت لوزه‌ها همواره عفونی بوده و مرکز تجمع باکتری‌ها هستند و از نظر ایمنی نیز فایده‌ای برای خود نخواهند داشت در این حالت و بعد از عمل برداشتن لوزه‌ها، شاهد افت شدید تعداد دفعات مراجعهٔ کودک به پزشک خواهیم بود. 

مهران دوغایی مقدم در خصوص تغییر صدای ناشی از برداشتن لوزه‌ها افزود: تغییر صدای کودکان بعد از این جراحی مورد شایعی است که به سادگی و پس از مدت کوتاهی درمان می‌شود و در مواردی ممکن است کودک نیاز به گذراندن دوره‌ کوتاهی گفتار درمانی پیدا کند که پس از گذرندان آن مشکلش حل خواهد شد. 

وی بیان کرد: البته وجود عواملی چون شکاف کام و یا دو شاخه‌ای بودن زبان کوچک در جراحی لوزه‌ سوم می‌توانند منجر به تغییر صدای دائمی فرد شوند که در اینگونه افراد سعی بیشتری در اجتناب از جراحی می‌شود و در صورت لزوم تنها قسمتی از لوزهٔ آنها برداشته خواهد شد. 

وی تاکید کرد: در صورت ضروری بودن این جراحی برای کودکان باید سریعا اقدام شود چرا که اگر «التهاب لوزهٔ مزمن» تا بزرگسالی درمان نشود می‌تواند منجر به تغییر شکل‌هایی در حجم دهان و بینی فرد شود و در صورت برداشتن لوزه‌ها در بزرگسالی هر چند شرایط فرد کمی بهبود پیدا می‌کند اما اختلالات تنفسی او باز هم از بین نخواهد رفت.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.