مهمترین آموزش‌های دانش‌آموزان برای خود مراقبتی چیست؟

سلامانه : متخصص آموزش سلامت مدارس گفت: بهترین و مهمترین محورهایی که دانش‌آموزان لازم است درباره آن اطلاعات و آموزش‌های لازم را دریافت کنند، بحث تغذیه سالم، تحرک بدنی، عدم استعمال دخانیات و داروهای اعتیادآور است.

  
مهناز تسلیمی، متخصص آموزش سلامت مدارس در گفت‌وگو با فارس در خصوص هفته سلامت و شعار آن اظهار داشت: بحث خودمراقبتی بهداشتی از مباحث مهمی است که امسال به عنوان شعار سال از طرف وزارت بهداشت اعلام شده است.

تسلیمی افزود: اصولاً خود مراقبتی بهداشتی به این معنی است که به اصول رفتارهای بهداشتی که سلامت جسم را تضمین می‌کند، آگاهی پیدا کنیم و مادام‌العمر به این مباحث عمل کرده و مهارت آن را به دست آوریم؛ این رفتارها مثل سواد خواندن و نوشتن از کودکی باید نهادینه شده و با تمرین و تکرار، ملکه ذهن فرد شود.

این متخصص آموزش سلامت مدارس گفت: چه بسا با این رفتارها که هزینه کمی دارد از هزینه‌های درمانی سنگین که بعداً در اثر بیماری‌های جسمی و مزمن به وجود می‌آید می‌توان پیشگیری کرد و در حقیقت کلید اصلی در خود مراقبتی می‌تواند بحث آموزش صحیح کودکان و نوجوانان باشد.

تسلیمی افزود: باید هم خود دانش‌آموزان و هم گروه‌هایی که به آنها خدمت می‌کنند و آموزش می‌دهند به این مقوله اهمیت دهند.

وی ادامه داد: در گروه کودکان تمام تلاش مدرسه و خانواده باید به این مبحث باشد که اصول اولیه بهداشت فردی را به آنها یاد دهند و البته لازم است در این رفتار مداخلات و نظارت را داشته باشند، چون کودکان به دلیل روحیه کودکی که دارند ممکن است دقت لازم را نداشته باشند و مثل درس خواندن باید در مباحثی مثل مسواک زدن،‌ تغدیه اصلی میان وعده، نظافت روزانه، بهداشت وسایل شخصی و ورزش صبحگاهی به آنها آموزش ساده دهند.

این متخصص آموزش سلامت مدارس افزود: بهترین توصیه این است که دانش‌آموزانی  که این اقدامات را به بهترین نحو انجام می‌دهند مورد تشویق قرار گیرند تا این رفتارها پایدار بماند و در مدرسه بهترین روش، شیوه‌های فعال آموزش بهداشتی است که توسط معلمان ارائه می‌شود و آنها نیز با جوایز بهداشتی و برنامه‌های مفرح و شاد، این آموزش‌ها را برای دانش‌آموزان انجام دهند.

وی ادامه داد: بهتر است مسئولین مدرسه برای دانش‌آموزان پرونده‌های بهداشتی داشته باشند و از دانش‌آموزانی که در این کارها موفق هستند، در گروه‌های بهداشتی استفاده کنند تا دیگران نیز تشویق شوند.

*نوجوانان بهترین حالت همکاری را برای پذیرش بهترین الگوهای خود مراقبتی دارند

تسلیمی به گروه نوجوانان اشاره کرد و گفت: مسئله مهمی که در این دوران وجود دارد، بلوغ است و خوشبختانه این گروه به دلیل اینکه دوست دارند با ظاهری خوب در جامعه حاضر شوند به مسئله خود مراقبتی اهمیت می‌دهند و از رسانه‌ها و گروه همسالشان اطلاعات لازم را می‌گیرند و در نتیجه بهترین حالت همکاری را برای پذیرش بهترین الگوهای خود مراقبتی دارند.

این متخصص آموزش سلامت مدارس افزود: نوجوانان لازم است در درجه اول آموزش‌ها را از افراد متخصص در آموزش و پرورش و سازمان‌هایی که بحث سلامت محوری دارند به ویژه مراکز بهداشتی درمانی که برنامه برای حفظ و ارتقای سلامت از بیماری‌ها و پیشگیری از رفتارهای پرخطر دارند، دریافت کنند.

وی ادامه داد: می‌توان گفت بهترین و مهمترین محورهایی که دانش‌آموزان لازم است درباره آن اطلاعات و آموزش‌های لازم را دریافت کنند بحث تغدیه سالم، تحرک بدنی، عدم استعمال دخانیات و داروهای اعتیادآور است.

تسلیمی گفت: موضوع بهداشت بلوغ جسمی و مسائل رفتارهای جنسی مرتبط با دوران نوجوانی در بهداشت باروری دانش‌آموزان نقش آفرین است؛ در نتیجه توصیه اکید می‌شود گروه‌های آموزش‌دهنده در این خصوص برای دانش‌آموزان مقاطع راهنمایی و متوسطه حتما افراد متخصص باشند و زمینه‌ای برای پرسش و پاسخ آنها نیز وجود داشته باشد.

وی به تهیه بسته‌های فرهنگی و سایت‌های مناسب برای دانش‌آموزان تأکید کرد و افزود: مسئولان آموزش و پرورش و بهداشت برای دانش‌آموزان این بسته‌ها و سایت‌ها را تهیه کرده و در مناسبت‌ها، اردوها، بازدیدهای علمی و اعزام اکیپ‌های آموزشی مدارس مسائل رایج که تهدیدی برای سلامت است را ترویج دهند.

*دانش‌آموزان بحث های خود مراقبتی را از منابع موثق و استاندارد دریافت کنند

این متخصص آموزش سلامت مدارس گفت: در کنار معاینات ادواری که برای دانش‌آموزان انجام می‌شود در مورد خود ارزیابی جسمی نیز آموزش داده شود و دانش‌آموزان بحث‌های خود مراقبتی را از دوران کودکی و نوجوانی مهم قلمداد کرده و از اطلاعات موثق و استاندارد و افراد ذیصلاح دریافت کنند.

تسلیمی به رعایت موازین بهداشتی در امر زیباسازی نوجوانان و جوانان اشاره کرد و افزود: نوجوانان در بحث زیباسازی خود از روش‌های غیر بهداشتی و غیر استاندارد و داروهای ضد اشتها و رژیم گرفتن‌ها پرهیز کنند چرا که استفاده از این روش، مخل سلامت آنها بوده و با همین مهارت‌های خودمراقبتی خیلی ساده و کم خرج می‌توانند سلامت خود را در آینده تأمین ‌کنند.

وی گفت: توصیه اکیدا می‌شود دانش‌آموزان در بحث‌های خود مراقبتی اگر بیماری خاصی دارند حتما با مسئولان مدرسه ارتباط داشته باشند و اگر به بیماری خاصی مبتلا هستند در مدرسه بحث خودمراقبتی خود را مطرح کنند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.