آیا ژن عامل ابتلا به هپاتیت یا ایجاد تومور است؟

آیا ژن عامل ابتلا به هپاتیت یا ایجاد تومور است؟

محققان دانشگاهی طی پژوهشی با بررسی ژن‌ها موفق به یافتن راهکارهای درمانی برای بیماری‎هایی نظیر تومور و هپاتیت شدند.

 

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، IL-28B)IFN-λ3) یکی از سیتوکاین‎های جدید و عضوی از خانواده اینترفرون‎های تیپ III است. فعالیت‎های بیولوژیکی متعددی از آن در تنظیم سیستم ایمنی، عملکردها در تومور و متاستاز یا نقش در بیماری‎های ویروسی از جمله هپاتیت B و C نشان داده شده است. لذا مطالعه‌ای با هدف بررسی میزان فراوانی پلی مرفیسم آلل rs8099917 در ژن IFN-λ3 جمعیت ایرانی توسط علی اکبر پورفتح الله، استاد گروه ایمنی شناسی از دانشگاه تربیت مدرس و همکارانش انجام شد.

 

در این مطالعه تجربی آزمایشگاهی، پس از خون‎گیری از 118 نفر از افراد غیرخویشاوند، استخراج DNA مطابق دستورالعمل کیت انجام شد. برای بررسی پلی مورفیسم آلل rs8099917 مربوط به ژن IFN-λ3 از تکنیک Nested-PCR و روش RFLP با آنزیم‎های محدود الاثر BsrDI و Tsp45I استفاده شد.

 

پس از انجام آزمون‎ها و جمع‎آوری داده‎ها فراوانی واریانت‎ها به صورت ژنوتیپ GG، 2.5 درصد، ژنوتیپ GT، 31.4 درصد و ژنوتیپ TT، 66.1 درصد بود. آلل G، 18.22 درصد افراد و آلل T، 81.78 درصد افراد را در برمی‎گرفت.

 

نتایج این مطالعه نشان می‎دهد که ژنوتیپ TT و آلل T فراوانی غالب در پلی مورفیسم آلل rs8099917 در ژن IFN-λ3 در جمعیت ایرانی است. با توجه به عملکردهای مختلفی که برای IFN-λ3 نشان داده شده است، مشخص شدن فراوانی این واریانت می‎تواند راهگشا و کمک کننده به بسیاری از مطالعات، طراحی و بررسی‎ها و همچنین راهکارهای درمانی در افراد ایرانی در بیماری‎هایی نظیر تومور و هپاتیت باشد.

 

یافته‌های این مطالعه در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک منتشر شده است.

یکشنبه   22/02/92    9:23

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.