مصرف استامینوفن باعث آسیب کبدی می‌شود

سلامانه :استامینوفن جزء داروهایی است که اگر در حد مجاز و مطابق با دستورات بروشور و پزشک مصرف شود، به طور کلی بی‌خطر است، اما مصرف بیش از حد مجاز ممکن است آسیب کبدی ایجاد کند که شدت آن از غیرطبیعی شدن آزمایش‌های خونی کارکرد کبد تا نارسایی حاد کبدی و حتی مرگ متفاوت است.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، ممکن است بلافاصله متوجه آسیب کبدی ناشی از این دارو نشوید، زیرا مدتی طول می‌کشد تا علائم و نشانه‌های آن خود را نشان دهند. یا ممکن است نشانه‌های اولیه آسیب کبدی (برای مثال بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ) را به اشتباه به عامل دیگری برای مثال آنفلوآنزا نسبت دهید. آسیب کبدی ناشی از این دارو ممکن است در طول چند روز به نارسایی کبدی و مرگ منتهی شود.

برای کاهش خطر آسیب کبدی احتمالی ناشی از استامینوفن به  این نکات توجه داشته باشید:

-    دارو را به مقدار توصیه شده مصرف کنید و هیچگاه دوز مصرفی‌تان را سر خود افزایش ندهید؛ حتی مصرف استامینوفن اندکی بالاتر از میزان توصیه شده ممکن است شما را در معرض خطر آسیب کبدی قرار دهد.

-    مصرف استامینوفن را بیش از مدت توصیه شده ادامه ندهید.

-    بیش از یک داروی حاوی استامینوفن را به طور همزمان مصرف نکنید. برای مثال در صورتی که یک داروی حاوی استامینوفن را برای درمان سردردتان  مصرف کنید و همزمان داروی دیگر حاوی استامینوفن را برای درمان سرماخوردگی به کار ببرید، خطر آسیب کبدی افزایش پیدا می‌کند.

-    به برچسب داروها  توجه داشته باشید . اگر داروی بی‌نسخه را از داروخانه گرفته باشید به بخش "اجزای فعال" نگاه کنید تا معلوم شود داروی مصرفی‌تان حاوی استامینوفن هست یا نه. اگر داروی نسخه‌دار گرفته باشید روی برچسب آن کلمه استامینوفن یا APAP را خواهید دید.

-    در صورت مصرف الکل یا داشتن بیماری کبدی قبلی پیش از مصرف استامینوفن با دکترتان مشورت کنید. در این موارد مصرف استامینوفن حتی در مقادیر توصیه‌شده ممکن است شما را در معرض خطر بیشتر آسیب کبدی قرار دهد.

-    اگر داروی ضدانعقاد (رقیق‌کننده خون) وارفارین مصرف می‌کنید، پیش از مصرف استامینوفن با دکترتان مشورت کنید، چرا که مصرف همزمان استامینوفن و وارفارین شما را در معرض خطر خونریزی قرار می‌دهد.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif