بالا رفتن سن ازدواج عامل افزایش میزان مرگ و میر مادران

 

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بالا رفتن سن ازدواج و باروری میزان مرگ و میر مادران باردار را افزایش داده است.

به گزارش  مهر، محمد اسماعیل ‌مطلق در آیین افتتاحیه کنگره ملی زایمان ایمن، سزارین یا زایمان طبیعی با اشاره به اقدامات دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس و برنامه‌های سلامت مادران افزود: سلامت مادران، کودکان و نوزادان و امید به زندگی از مهمترین شاخصه های افزایش بهداشت در جامعه است.

وی افزود: هم‌اکنون امید به زندگی زنان 74 سال و امید به زندگی مردان 72 سال است و باید این رقم تا پایان برنامه پنجم برای زنان به 76 سال و برای مردان به 72 سال برسد.

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: افزایش زایمان فیزیولوژیک و طبیعی از راه‌های دستیابی به میزان استاندارد سلامت مادران است و هم اکنون در ایران 8/22 زایمان در هر هزار تولد زنده به مرگ مادران می انجامد و می‌توان گفت هم اکنون 330تا 340 مادر باردار در اثر زایمان هر ساله در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

وی ادامه داد: در سال 89 بر اساس آمارDHS میزان مرگ کودکان 18 در هزارتولد تخمین زده می شودکه تا پایان برنامه پنجم توسعه این رقم باید به 15 در هر هزار تولد زنده برسد.

دکتر مطلق عنوان کرد: هم‌اکنون سالانه در کشور 30 هزار مرگ در کودکان زیر پنج سال رخ می دهد که از این تعداد 20 هزار نفر مربوط به نوزادان (صفر تا سی روزه) است.

وی اضافه کرد: تک فرزندی هم اکنون رواج زیادی در کشور پیدا کرده است و تحقیقات نشان می دهد تک فرزندی مسائل روحی، روانی و اجتماعی را تشدید می‌کند.

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مرگ و میر مادران و نوزادان جزو مرگ و میر های غیر قابل قبول است زیرا هم اکنون در جهان امکانات لازم برای پیشگیری از این امر وجود دارد.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.