دیابت نوع ۲ و خطر تخریب بافت مغز

سلامانه :دیابت نوع 2 که تاثیر سوء آن بر مغز شناخته شده با افزایش خطر تخریب بافت مغزی و اعصاب مرتبط است.

به گزارش (ایسنا)، متخصصان مغز و اعصاب در آمریکا با استفاده از MRI، ساختار مغزی را در 614 بیمار با میانگین سن 62 سال که به طور متوسط مدت 10 سال از ابتلای آنان به دیابت نوع 2 می‌گذشت بررسی و مشاهده کردند که دیابت طولانی‌مدت به میزان چشمگیر به از بین رفتن بافت مغز منجر می‌شود.

دکتر «آر. نیک بریان»، محقق ارشد این مطالعه از دپارتمان رادیولوژی دانشکده پزشکی «پرلمان» دانشگاه پنسیلوانیا گفت: پیش از این تصور می‌شد که تاثیر سوء دیابت بر مغز بیشتر به دلیل مشکلات عروقی است که دیابت ایجاد می‌کند اما در این مطالعه ما مشاهده کردیم که علاوه بر این، دیابت به طور مستقیم نیز روی بافت مغزی تاثیر می‌گذارد و به تخریب بیشتر آن کمک می‌کند.

این متخصصان اشاره کردند بیشترین میزان کاهش حجم مغز در بافت خاکستری آن است که نورون‌ها در آن قرار دارند. از دست‌رفتن بافت خاکستری اغلب به عنوان شروع فرآیند انحلال عصب درنظرگرفته می‌شود. از آنجا که پیش از این نشان داده شده بود بیماران دیابتی بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر هستند نتایج این مطالعه‌ حاکی از آن است که تغییر در توان ادراکی این بیماران عمدتا مرتبط با تحلیل رفتن اعصاب است.

به گزارش ایسنا به نقل از فاکس نیوز، دکتر بریان همچنین گفت:‌ تمامی مبتلایان به دیابت دچار بیماری آلزایمر نمی‌شوند اما بسیاری از آنان در توانایی ادراکی و تعقل خود دچار مشکل شده و این مشکلات با بالارفتن سن افزایش می‌یابد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.