مهارت نه گفتن کودکان و نوجوانان، سدی در برابر ترویج دخانیات

مهارت نه گفتن کودکان و نوجوانان، سدی در برابر ترویج دخانیات

مسئول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات گفت: مهارت نه گفتن کودکان و نوجوانان، سدی در برابر ترویج دخانیات است.

 

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، مهندس خدیجه محصلی، با بیان این مطلب اظهار داشت: صنایع دخانی جهت حفظ و بقای خود نیازمند مشتریان و مصرف کنندگان جدیدتری هستند که بتوانند جایگزین کسانی کنند که به علت بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات از دنیا رفته‌اند و یا مواد دخانی را ترک کرده‌اند و این هدف فقط با جذب جوانان تحقق می یابد.

 

وی افزود: بسیاری از مردم سیگار کشیدن را قبل از سن 18 سالگی آغاز می کنند وحتی در یک چهارم این افراد سن شروع استعمال دخانیات زیر 10 سال است وقتی اولین تجربه مصرف دخانیات در سن نوجوانی اتفاق می‌افتد احتمال اینکه جوان به یک مصرف کننده دائمی تبدیل شود به مراتب بیشتر از آن است که اقدام به ترک مواد دخانی کند و یا دیگر سیگار نکشد.

 

کارشناس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان این که بیشترین هدف تبلیغات صنایع دخانی معطوف به جوانان است، گفت: صنایع دخانی با تبلیغات وسیع و همه جانبه، مصرف دخانیات را یک امر عادی و معمولی جلوه می دهند و این گونه وانمود می‌کنند که مصرف دخانیات هیچ تفاوتی با سایر موادی که بطور روزانه برای تامین نیازهای بدن مصرف می‌شود ندارد. این تصور باعث می شود که جوانان آسیب‌ها و خطرات مصرف دخانیات را سخت باور داشته باشند و خطرات وابستگی به نیکوتین و پیامدهای ناگواری را که مصرف دخانیات به دنبال خواهد داشت را دست کم بگیرند.

 

وی تصریح کرد: ممنوعیت کامل تبلیغ، ترویج و حمایت مالی از دخانیات می‌تواند باعث تشویق و افزایش انگیزه در مهارت نه گفتن به محصولات دخانی شود همچنین تغییر نگرش در خصوص عواقب سوء بهداشتی محصولات دخانی باعث جلوگیری از شروع استعمال دخانیات در جوانان و نوجوانان می‌شود.

یکشنبه  05/02/92   8:48

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.