کم شنوایی در نوزادان باید تا سه ماهگی تشخیص داده شود

کم شنوایی در نوزادان باید تا سه ماهگی تشخیص داده شود

دبیر انجمن شنوایی شناسی ایران گفت: کم شنوایی در نوزادان باید حداکثر تا سه ماهگی تشخیص داده شود و تا قبل از شش ماهگی نیز مداخلات درمانی و توان بخشی انجام شود.

 

دکتر محسن احدی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه غربالگری شنوایی به صورت همگانی برای تمامی نوزادان در حال انجام است، گفت: نوزادانی که زردی داشته و یا به سندروم‌های خاصی مبتلا هستند ریسک ابتلا به کم شنوایی در آنها بالا است و حتما باید تحت غربالگری قرار گیرند.

 

وی یادآور شد: هر چند برخی نوزادان نیز به ظاهر در معرض خطر ابتلا به کم شنوایی نیستند ولی اگر غربالگری در آنها انجام نشود در 50 درصد موارد ممکن است به مشکلات شنوایی مبتلا شوند.

 

احدی با بیان اینکه تمامی نوزادان قبل از ترخیص از بیمارستان با دستگاه‌های پیشرفته غربالگری می‌شوند، گفت: عموما گسیل‌های صوتی گوش بدون نیاز به همکاری نوزاد سنجش می‌شوند. غربالگری چند مرحله دارد درصورتی که نوزاد در مرحله اول دچار مشکلاتی باشد به مرحله بعد ارجاع می شود.

 

دبیرانجمن شنوایی شناسی در ادامه افزود: مرحله نهایی شامل ارزیابی‌های جامع تشخیصی است که مشخص می کند میزان شنوایی نوزاد تا چه میزان بوده و باید چه توان بخشی‌هایی برای وی انجام شود.

 

وی با تاکید بر اینکه کم شنوایی در نوزادان باید حداکثر تا سه ماهگی تشخیص داده شود و تا قبل از شش ماهگی نیز مداخلات درمانی و توان بخشی انجام شود، خاطرنشان کرد: تمامی نوزادان دچار کم شنوایی، کاندید کاشت حلزون هستند ولی قبل از کاشت باید یک دوره آموزشی با سمعک را بگذرانند.

 

احدی در پایان تصریح کرد: تعداد پروتزهایی که وارد کشورمی شود در مقابل تعداد کودکان نیازمند به کاشت حلزون کافی نیست به همین دلیل فقط کودکانی که کم شنوایی عمیق دارند کاندید کاشت حلزون هستند.

یکشنبه  05/02/92  8:52

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.