دوپینگ در ایران کاهش یافت

سلامانه : نایب رئیس یونسکو در حوزه دوپینگ سازمان ملل متحد از کاهش دوپینگ ورزشکاران ایرانی خبر داد و گفت: به صفر رسیدن آمار دوپینگ امکانپذیر نیست. در این راستا مخالفت‌های برخی ورزشکاران برای آزمایش دوپینگ،به دلیل ترس از مثبت شدن دوپینگ‌شان است.

لطفعلی پورکاظمی در گفت‌وگو با  تسنیم، با اشاره به کاهش 60 درصدی دوپینگ در سال 2013 نسبت به سال 2012 در بین ورزشکاران ایرانی اظهار داشت: براین اساس از آمار 20 دوپینگی در سال‌های گذشته به تعداد 6 دوپینگی رسیدیم، و به نوعی از تست‌های دوپینگی که گرفته شد، فقط 6 مورد دوپینگ مثبت بود و ما شاهد کاهش دوپینگ در بین ورزشکاران کشور هستیم که آمار بسیار خوبی به حساب می‌آید و امیدواریم این روند، همچنان ادامه داشته باشد.


صفر شدن آمار دوپینگ امکان ندارد


پورکاظمی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد، آمار دوپینگ در کشور صفر شود، گفت: خیر، چنین چیزی امکان ندارد و احتمال آن بسیار کم است و به نوعی خلاف به حساب می‌آید،


پورکاظمی ادامه داد: براین اساس آزمایش دوپینگ 760 ورزشکار ملی در سال 2013 فقط 6 دوپینگ مثبت بود، در سال 2012 نیز از بین 758 ورزشکار فقط 7 دوپینگ مثبت داشتیم، در سال 2011 از 730 ورزشکار ملی 20 دوپینگ مثبت داشتیم، در سال 2010 از 715 ورزشکار ملی 21 دوپینگ مثبت داشتیم که بیشترین تست دوپینگ مربوط به ورزشکاران مرد است و تعداد ورزشکاران زن بسیار کم است.

 

نایب رئیس یونسکو در حوزه دوپینگ سازمان ملل متحد تصریح کرد: همچنین، در سال‌های 2003 و 2004 در مجموع از 160 نمونه 14 دوپینگ مثبت داشتیم.
پورکاظمی در پاسخ به این پرسش که بیشترین دوپینگ ورزشکاران ایرانی در چه سالی رخ داده است، گفت: این مسئله به زمان و نوع برگزاری مسابقات ورزشی از جمله برپایی مسابقات المپیک و جهانی بر می‌گردد، زیرا وقتی به زمان مسابقات از جمله مسابقات اسیایی که در پیش رو داریم، بنابراین گرفتن تست های دوپینگ نیز بیشتر می‌شود.


دبیرکل اجرایی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در تشریح چگونگی گرفتن تست‌های دوپینگ نیز خاطرنشان کرد: تست‌های دوپینگ براساس آزمایشات ادرار و خون گرفته می‌شود، و اگر در برخی مواقع نیز مخالفت‌های از طرف ورزشکاران برای دادن دوپینگ انجام می‌شود، به دلیل ترس از مثبت شدن آزمایشات دوپینگ است، بنابراین ورزشکار نباید برای انجام تست دوپینگ ناراحت شود، چون براساس قانون این تست‌های دوپینگ صورت می‌پذیرد، براین اساس در جلساتی که نصرالله سجادی به عنوان رئیس نادو ایران حضور پیدا می‌کنند برای فرهنگ سازی و آموزش در زمینه دوپینگ بسیار تایید می‌شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.